Krajowa Rada Ratowników Medycznych (KRRM) przy Polskim Towarzystwie Ratowników Medycznych rozpoczęła prace nad wnioskiem do Ministra Zdrowia o wprowadzenie regulacji dotyczących parametrów technicznych ambulansów.

W ostatnim czasie bardzo często podnosi się kwestie bezpieczeństwa ratowników medycznych. Jednym z takich  elementów jest również bezpieczeństwo i lepsze warunki podczas udzielania świadczeń medycznych. Nasze Towarzystwo podjęło się analizy tych kwestii. Otrzymujemy wiele sygnałów od ratowników medycznych, którzy sygnalizują nam, że sprzęt w tym ambulanse będące na stanie dysponentów, niejednokrotnie są wyeksploatowane. Taki stan rzeczy nie sprzyja dobrym warunkom pracy. Podkreślić należy, że praca ratownika medycznego musi być oparta na sprzęcie gwarantującym sprawność i spełniającym aktualne standardy. Stąd w niedługim czasie wniesiemy propozycje, które z jednej strony będą regulować maksymalny wiek ambulansu lub jego przebieg, ale również zaproponujemy modyfikację ich wyposażenia i konieczność zagwarantowania w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne ambulansów tylko w kategorii  typ – „C”. Jednocześnie KRRM zaproponuje wskaźnik liczby ambulansów rezerwowych w przeliczeniu na liczbę zakontraktowanych zespołów. Nasze wystąpienie jest ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa pracy, a co za tym idzie bezpieczeństwa pacjentów.

2 Thoughts on “Coraz więcej ambulansów potencjalnym zagrożeniem …”

  • Proponuje mówić i wypowiadać się imiennie nazwami stacji w których jest tak źle ze sprzętem i ambulansami żeby nie wrowadzac paniki wśród pacjentów w wspr. Szczecin w tej kwestii jest wzorowo

    • Zły stan ambulansów dotyczy Nas wszystkich, bo podróżując po Polsce nie mamy wpływu na jaki sprzęt trafimy. W Szczecinie jest wzorowo, dlatego pracownicy pogotowia mogą czuć się bezpieczni, co nie znaczy że Szczecinianie czyli potencjalni pacjenci mogą również czuć się bezpiecznie w czasie podróży po Polsce jeśli ulegną np. wypadkowi.

Comments are closed.