Odznaczenie Krzyż Zasługi BONUM PRO ALIIS” jest wzorowane na krzyżu rycerskim. Ramiona krzyża są wypełnione tłem granatowym, na których widnieje napis w kolorze antycznego złota „BONUM PRO ALLIS”. Pomiędzy górnymi ramionami krzyża, widnieją dwa gołębie symbolizujące tragiczne zdarzenie z 28 stycznia 2006 roku, do którego doszło w Chorzowie na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich, a było związane z trwającą tam wystawą gołębi. W katastrofie tej zginęło 65 osób. Wydarzenie to było katalizatorem do powstania ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, w której po raz pierwszy w sposób kompleksowy opisano zawód i uprawnienia ratownika medycznego. Właśnie data powstania tej ustawy, była inspiracją do ustanowienia święta – „Dzień Ratownika Medycznego”.

Pomiędzy dolnymi ramionami krzyża, został umieszczony wieniec upleciony z liści laurowych, przechodzący centralnie przez ramie krzyża. Wieniec ten symbolizuje zwycięstwo i szczególne wyróżnienie spośród środowiska wybitnych osób.

Całość jest zawieszona na belce, którą zwieńczają gałązki liści laurowych, symbolizujące w tym miejscu podniosły charakter tego odznaczenia.

Widok odznaczenia KRZYŻ ZASŁUGI BONUM PRO ALIIS