W dniu 17 sierpnia 2023 r. podczas 81. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej posłowie rozpatrzyli stanowisko Senatu Rzeczypospolitej Polskiej do rządowego projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych – druk nr 3183.
To kolejny raz kiedy do projektu ustawy dodane zostały zmiany w innych ustawach całkowicie niezwiązane z przedmiotem procedowanej ustawy. Tym razem w tej grupie znalazła się m.in. nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
W art. 89 projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych wprowadzono dwie zmiany:
- pierwsza dotyczy zmniejszenia liczby specjalistycznych ZRM i wprowadzenia minimalnej liczby tych zespołów – na każde rozpoczęte 10 podstawowych zespołów ratownictwa medycznego, z dniem 1 stycznia 2024 r. ma przypadać nie mniej niż 1 specjalistyczny ZRM;
- druga zmiana dotyczy ponownego dopuszczenia do pracy na stanowisku dyspozytora medycznego osób, które nie spełniają wymagań określonych w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym – dotyczy to osób, które były zatrudnione w dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii na stanowisku dyspozytora medycznego, głównego dyspozytora medycznego albo zastępcy głównego dyspozytora medycznego,
w przypadku wejścia w życie ustawy będą mogły pełnić te funkcje po tym dniu.
Należy zwrócić uwagę, że po raz pierwszy Ministerstwo Zdrowia umożliwiło pracę na stanowisku dyspozytora medycznego osobom, które nie spełniały wymagań określonych w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym w okresie trwania pandemii Covid-19. Przepisy znoszące wymagania dla osób pracujących na stanowisku dyspozytorów medycznych wygasły w związku z zakończeniem w dniu 30 czerwca 2023 r. okresu stanu zagrożenia epidemicznego.
Projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych trafił w dniu 18 sierpnia do podpisu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Przekazany projekt ustawy jest dostępny pod adresem: