W ramach Obchodów I Ogólnopolskiego Dnia Ratownika Medycznego, które miało miejsce w dniu 8 września 2023 r. w Tychach, Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych przyznało 4 osobom wyróżnienia w postaci statuetek „SKRZYDŁA”, w podziękowaniu za podejmowane działania na rzecz powstania przyszłego samorządu ratowników medycznych. Byli to:
- Pani dr Beata Małecka – Libera – Senator RP, Przewodnicząca Senackiej Komisji Zdrowia;
- Pan dr Rajmund Miller – Poseł RP;
- Pan Piotr Dymon – Przewodniczący Prezydium Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych;
- Pan Mateusz Komza – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Samorządu Ratowników Medycznych, Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych.
Powyższe osoby poza wyróżnieniami w postaci statuetek otrzymały Listy Gratulacyjne.
Od lewej: Pan Ireneusz Szafraniec – Prezes Elekt PTRM, Pani dr Beata Małecka – Libera, Pan Mateusz Komza, Pan Piotr Dymon, Pan Rajmund Miller, Pan dr Jarosław Madowicz – Prezes Zarządu Głównego PTRM.
Poniżej przybliżamy sylwetki wyróżnionych osób.
dr Beata Małecka-Libera (ur. 17 maja 1954 w Dąbrowie Górniczej) – polityk, lekarz laryngolog, doktor nauk medycznych. Posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, w 2015 sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, senator X kadencji.
W 1979 ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. W latach 1980–1996 pracowała jako laryngolog, uzyskując I i II stopień specjalizacji z laryngologii. W latach 1993–1997 była słuchaczką studiów doktoranckich, w 1999 obroniła pracę doktorską, uzyskując stopień doktora nauk medycznych. W latach 2000–2002 była słuchaczką studiów podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Instytucie Zdrowia Publicznego na Wydziale Ochrony Zdrowia.
W latach 2001–2002 pełniła obowiązki dyrektora Szpitala Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, w okresie od 2002 do 2005 była dyrektorem naczelnym Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej.
W 2005 z listy Platformy Obywatelskiej została wybrana na posłankę V kadencji w okręgu sosnowieckim. 7 stycznia 2015 powołana na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, pełniącego funkcję pełnomocnika rządu ds. projektu ustawy o zdrowiu publicznym. W Sejmie VIII kadencji została zastępcą przewodniczącego Komisji Zdrowia. W wyborach w 2019 została natomiast wybrana w skład Senatu X kadencji. Objęła funkcję przewodniczącej Komisji Zdrowia.
Wyróżniana nagrodami branżowymi, m.in. tytułem „Menedżer Zagłębia” w kategorii przedsiębiorstw dużych (2001), Złotym Medalem Światowej Akademii Medycyny Alberta Schweitzera (2002), nominacją Światowej Fundacji Zdrowie Rozum Serce do Tytułu Promocyjnego Placówka Medyczna Przyjazna Pacjentowi dla Szpitala Miejskiego w Dąbrowie Górniczej (2004), a także odznakami resortowymi.
Zawsze w swojej działalności wspierała środowisko ratowników medycznych w tym odejmowała działania na rzecz ustawowego uregulowania wykonywania zawodu ratownika medycznego
i utworzenia samorządu ratowników medycznych.
Rajmund Miller (ur. 16 lipca 1954 w Kielcach) – polski lekarz i samorządowiec, poseł na Sejm VII, VIII i IX kadencji.
Ukończył studia na Akademii Medycznej w Łodzi. Specjalizował się w zakresie laryngologii. Zajął się prowadzeniem prywatnej praktyki lekarskiej.
Od 1990 związany z samorządem terytorialnym, został wówczas radnym miejskim w Nysie z ramienia Komitetu Obywatelskiego, powołano go też do sejmiku samorządowego województwa opolskiego. Po reformie administracyjnej był radnym powiatu nyskiego I kadencji. Ponownie był wybierany na radnego Nysy w 2006 i 2010. Prowadził działania na rzecz zamknięcia zakażonych ujęć wody i zbudowania nowego punktu w Białej Nyskiej.
W Sejmie VIII kadencji został członkiem Komisji Zdrowia oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. W wyborach w 2019 ponownie uzyskał mandat poselski.
Zawsze w swojej działalności wspierała środowisko ratowników medycznych w tym podejmował działania na rzecz ustawowego uregulowania wykonywania zawodu ratownika medycznego
i utworzenia samorządu ratowników medycznych. Aktywnie uczestniczył w pracach w Sejmie RP podczas prac nad projektem ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych.
Piotr Dymon (ur. 28 lipca 1976 r.) – ratownik medyczny i dyspozytor medyczny.
Absolwent Medycznego Studium Zawodowego im. Marii Chrzanowskiej Tarnowie oraz Technikum Mechanicznego w Tarnowie.
Od wielu lat pracuje w zespołach ratownictwa medycznego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego oraz w dyspozytorni medycznej w Krakowie.
W latach 2014-2022 Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych oraz członek Zarządu Polskiej Rady Ratowników Medycznych w latach 2014 – 2023. Od 2015 do 1018 roku II Wiceprzewodniczący Zarządu Polskiej Rady Ratowników Medycznych. Od 2018 do 2021 roku Przewodniczący Polskiej Rady Ratowników Medycznych.
Członek Komitetów organizacyjnych wielu konferencji i sympozji.
Od 2017 r. współzałożyciel i członek Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych.
Od wielu lat zabiega o sprawy ratowników medycznych w tym podejmował działania na rzecz ustawowego uregulowania wykonywania zawodu ratownika medycznego i utworzenia samorządu ratowników medycznych.
Mateusz Komza (ur. 16 grudnia 1983 r. w Pabianicach) – ratownik medyczny i dyspozytor medyczny.
Absolwent Wydziału Nauk o Zdrowiu Łódzkiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku zdrowie publiczne, podyplomowych studiów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku Prawo Medyczne, Prawa Pacjenta i Ubezpieczenia Zdrowotne oraz podyplomowych studiów na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego na Kierunku Zarządzanie w Ochronie Zdrowia.
Przed objęciem funkcji Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Samorządu Ratowników Medycznych w latach 2018 – 2022 pełnił funkcję zastępcy Dyrektora Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ds. Krajowego Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego.
Wcześniej w latach w latach 2014-2018 pełnił funkcję Dyrektora Departamentu Ratownictwa Medycznego i Obronności w Ministerstwie Zdrowia. Pracę w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne rozpoczął w 2006 roku w Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.
Od lat zajmuje się tematyką ratownictwa medycznego, w aspekcie prawa, organizacji i zarządzania oraz powiadamiania ratunkowego. Podczas pracy w Ministerstwie Zdrowia był odpowiedzialny m.in. za organizację systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz wdrożenie produkcyjne Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego na terenie kraju.
Podczas pracy w Krajowym Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego w ramach największych projektów zrealizował budowę Podsystemu Zintegrowanej Łączności na potrzeby obsługi połączeń alarmowych kierowanych na numer alarmowy 999 we wszystkich dyspozytorniach medycznych w Polsce oraz budowę nowej infrastruktury na potrzeby Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM) i podsystemów współpracujących w tym budowę Ośrodka Zapasowego dla dwóch Ośrodków Krajowych SWD PRM, budowa Centrum Certyfikacji, budowa sieci SDN, budowa łączy do obsługi połączeń kierowanych na numer alarmowy 999.
Od samego początku swoje działalności podejmuje działania w zakresie konsolidacji środowiska ratowników medycznych. Współtwórca i pierwszy Przewodniczący Polskiej Rady Ratowników Medycznych, której głównym celem działalności było utworzenie samorządu ratowników medycznych.