Zgodnie z zapisami Statutu Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych, Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych powołał na funkcję Krajowego Eksperta ds. ratownictwa medycznego Pana dr n. med. i n. o zdr. Michał Kucapa.

Absolwent wydziału lekarskiego z pododdziałem lekarsko-dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku ratownictwo medyczne. Tytuł doktora uzyskał na wydziale Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Od 18 lat związany z pracą w zespołach ratownictwa medycznego w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach. Pełnomocnik Dyrektora ds. ratownictwa Medycznego, Organizacji
i Planowania w powyższym pogotowiu. Dodatkowo pełniący funkcję Wojewódzkiego Koordynatora Ratownictwa Medycznego woj. śląskiego.

Prelegent na ponad 90 sympozjach i konferencjach związanych z tematyką ratownictwa medycznego oraz medycyny ratunkowej. Autor ponad pięćdziesięciu publikacji naukowych oraz współautor ośmiu monografii. Uczestnik mistrzostw ratownictwa medycznego w charakterze zawodnika i sędziego. Członek zwycięskiego zespołu w trakcie mistrzostw świata w Ratownictwie Medycznym w Czechach w 2022 roku.

Adiunkt Katedry i Zakładu Ratownictwa Medycznego Akademii Śląskiej w Katowicach.

Prowadzi zajęcia dydaktyczne dla kierunku lekarskiego, pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego z przedmiotów:

  • Pierwsza pomoc i kwalifikowana pierwsza pomoc;
  • Podstawy Ratownictwa Medycznego;
  • Medycznych Czynności Ratunkowych;
  • Postępowanie w miejscu zdarzenia wypadku masowego.

Zadaniem Krajowego Eksperta do spraw ratownictwa medycznego Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych jest:

  • podejmowanie działań związanych z wyznaczaniem kierunku modyfikacji uprawnień zawodowych ratownika medycznego;
  • zajmowanie stanowiska w odniesieniu do projektów aktów prawnych związanych z zawodem ratownika medycznego oraz innymi zawodami medycznymi;
  • wydawanie opinii związanych z wykonywaniem czynności zawodowych przez ratownika medycznego, również w odniesieniu do zgodności z aktualnym stanem wiedzy w tym zakresie z uwzględnieniem dostępności metod i środków;
  • występowanie do instytucji kontrolnych z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli jakości wykonywania świadczeń zdrowotnych w związku z powziętą informacją o nieprawidłowościach w tym zakresie.

W celu realizacji powyższych zadań Krajowy Ekspert do spraw ratownictwa medycznego może posiłkować się opiniami innych specjalistów.

Krajowy Ekspert do spraw ratownictwa medycznego musi wykonywać swoje czynności w sposób bezstronny.

Informacja o dostępnych formach kontaktu z Krajowym Ekspertem do spraw ratownictwa medycznego Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych jest dostępna w zakładce: “Kontakt“.

Moment wręczenia powołania na funkcję Krajowego Eksperta ds. ratownictwa medycznego podczas Ogólnopolskich Obchodów Dnia Ratownictwa Medycznego.