System ratownictwa medycznego bez zespołów specjalistycznych przestanie być bezpieczny dla pacjentów – czytamy w stanowisku Porozumienia Lekarzy Medycyny Ratunkowej.
Stanowisko Porozumienie Lekarzy Medycyny Ratunkowej:
System ratownictwa medycznego wymaga zmian, to nie podlega dyskusji. Medycyna ratunkowa będąca fundamentem merytorycznym systemu wymaga pilnego wsparcia, aby mogła dalej się rozwijać. Te dwa zdania to wieloletnie postulaty lekarzy związanych z medycyną ratunkową jako specjalnością medyczną. Postulaty wypowiadane raczej w zamkniętych wnętrzach dyżurek lekarskich, przedziałach medycznych ambulansów, czy obszarach resuscytacyjnych Oddziałów Ratunkowych. Zajęci pracą z pacjentami, rozwijaniem własnych umiejętności nie zauważaliśmy potrzeby głośnego wyrażania Naszych poglądów czy mówienia o Naszych problemach.
Próba zdyskredytowania roli lekarza ratunkowego w kolejnych projektach legislacyjnych mających „poprawić” funkcjonowanie systemu ratownictwa medycznego nie pozwalają nam dłużej milczeć. Porozumienie Lekarzy Medycyny Ratunkowej organizacja zrzeszająca lekarzy ratunkowych, czyli lekarzy uprawiających trudną specjalność jaką jest medycyna ratunkowa. Naszym głównym celem jest pokazanie rzeczywistego obrazu medycyny ratunkowej oraz pokazania roli lekarza ratunkowego jako głównego ogniwa łańcucha przeżycia pacjenta trafiającego pod opiekę systemu ratownictwa medycznego.
Nie wyrażamy zgody na pokazywanie obrazu systemu ratownictwa medycznego bez lekarza ratunkowego na etapie przedszpitalnym jako jedynego rozwiązania problemów systemu. Krótkowzroczność i niedoskonałość tego rozwiązania szybko odczują pacjenci, szczególnie w sytuacjach tzw. „śmierci do uniknięcia”, w których to właśnie obecność sprawnego i merytorycznie przygotowanego lekarza ratunkowego powoduje, że szanse pacjentów na przeżycie znacząco rosną.
Obecność lekarza ratunkowego na etapie przedszpitalnej opieki nad pacjentem powoduje, że system staje się kompletny pod względem jej ciągłości. Ciągłości, która jest gwarancją najwyższego poziomu przeżywalności pacjentów w stanie ciężkim. To przeżywalność w tej grupie jest wyznacznikiem jakości działania systemu ratownictwa medycznego. Procedury rozpoczęte przez lekarzy ratunkowych na etapie przedszpitalnym, są kontynuowane w obszarach resuscytacyjnych oddziałów ratunkowych przez ich zespoły medyczne, kierowane również przez lekarzy ratunkowych.
Nie istnieją żadne rozsądne argumenty, które przemawiałyby za likwidacją zespołów specjalistycznych. System ratownictwa medycznego bez zespołów specjalistycznych przestanie być bezpieczny dla pacjentów.
Krytycznie odnosimy się również do zapisów tzw. „małej nowelizacji” Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która w swoim brzmieniu nie rozwiązują w sposób kompletny dotychczasowych problemów. Kontrola społeczna i merytoryczna jest niezbędnym warunkiem poprawnego działania wszystkich elementów systemu.
Oryginalny dokument Porozumienia Lekarzy Medycyny Ratunkowej.