W dniu dzisiejszym Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych przesłało do Departamentu Analiz i Strategii w Ministerstwie Zdrowia, projekt zmian do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych zakresu lecznictwa szpitalnego.
Zawiera on uwzględnienie ratownika medycznego m.in. w takich obszarach jak oddziały anestezjologii i intensywnej terapii, zespołach wyjazdowych „N”, Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, Izbach Przyjęć czy Centrach Urazowych. Również projekt uwzględnia ratowników medycznych w oddziałach udarowych i w leczeniu ciężkich mnogich lub wielonarządowych obrażeniach ciała.
Jest to pierwszy wniosek z kilku, które nasze Towarzystwo zamierza złożyć w odniesieniu do aktów wykonawczych do ustawy z dnia 24 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Obecnie pracujemy nad projektem zmian w zakresie świadczeń gwarantowanych w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.
One Thought on “Świadczenia gwarantowane w zakresie lecznictwa szpitalnego – miejsce ratownika medycznego”
Comments are closed.
I bardzo dobrze. Wpisuje się to wspaniale w zakres proponowanych specjalizacji, a dodatkowo należy uwzględnić kwestię transportu medycznego w zakresie neonatologii (N) w aspekcie jednej wojewódzkiej dyspozytorni nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej i transportu medycznego (NIŚPL i TM), która by ten obszar nadzorowała.
Pamiętać też należy o procesie zintegrowanych szkoleń i ćwiczeń w obszarach SOR i IP szpitali personelu w zakresie zaawansowanych postępowań w określonych placówkach (centra urazowe, sor-y, szpitalne zespoły resuscytacyjne itp.), w aspekcie kontynuacji wdrożonych procedur przez ZRM.
Z innej beczki, co do SWD PRM trzeba dążyć do włączenia do systemu użytkownika końcowego jakim jest SOR/IP/oddział udarowy, co też jest konsekwencją powyższych zajęć doskonalących zawodowo personel medyczny.