W ramach obchodów I Ogólnopolskiego Dnia Ratownika Medycznego Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych przyzna odznaczenie – KRZYŻ ZASŁUGI „BONUM PRO ALIIS” (DOBRY DLA INNYCH). Odznaczenie to jest szczególnym wyróżnieniem dla ratownika medycznego.
Właśnie trwa przygotowanie ww. odznaczeń wraz z legitymacjami dla tegorocznych laureatów.
Widok na odznaczenie Krzyż Zasługi „BONUM PRO ALIIS” oraz legitymację.
Odznaczenie Krzyż Zasługi „BONUM PRO ALIIS” jest wzorowane na krzyżu rycerskim. Ramiona krzyża są wypełnione tłem granatowym, na których widnieje napis w kolorze antycznego złota „BONUM PRO ALLIS”. Pomiędzy górnymi ramionami krzyża, widnieją dwa gołębie symbolizujące tragiczne zdarzenie z 28 stycznia 2006 roku, do którego doszło w Chorzowie na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich, a było związane z trwającą tam wystawą gołębi. W katastrofie tej zginęło 65 osób. Wydarzenie to było katalizatorem do powstania ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, w której po raz pierwszy w sposób kompleksowy opisano zawód i uprawnienia ratownika medycznego. Właśnie data powstania tej ustawy, była inspiracją do ustanowienia święta – „Dzień Ratownika Medycznego”.
Pomiędzy dolnymi ramionami krzyża, został umieszczony wieniec upleciony z liści laurowych, przechodzący centralnie przez ramie krzyża. Wieniec ten symbolizuje zwycięstwo i szczególne wyróżnienie spośród środowiska wybitnych osób.
Całość jest zawieszona na belce, którą zwieńczają gałązki liści laurowych, symbolizujące w tym miejscu podniosły charakter tego odznaczenia.
Widok odznaczenia KRZYŻ ZASŁUGI „BONUM PRO ALIIS”
Odznaczenie – KRZYŻ ZASŁUGI „BONUM PRO ALIIS”, przyznawane jest ratownikowi medycznemu przy okazji ustawowego święta „Dzień Ratownika Medycznego”, które przypada na dzień 8 września. W szczególnych sytuacjach, odznaczenie może być przyznane ratownikowi medycznemu w innym terminie.
Odznaczenie przyznaje się w poniższych kategoriach:
- Edukacja, dydaktyka i profilaktyka zdrowia,
- Szczególne zasługi na rzecz zawodu ratownika medycznego,
- Heroiczna postawa wobec pacjenta lub poszkodowanego,
- Autorytet dla środowiska ratowników medycznych,
- Pośmiertnie, za wyróżniające wykonywanie zawodu ratownika medycznego.
Ratownik medyczny, może otrzymać odznaczenie tylko jeden raz, w każdej z kategorii.
Organizatorem obchodów w dniu 8 września 2023 r. jest Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych. Wstęp na obchody poza osobami posiadającymi zaproszenie jest wolny. Zapraszamy chętnych ratowników medycznych do wzięcia udziału w obchodach.
Organizacji obchodów tego Święta podjęło się Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych, które podczas prac nad projektem ww. ustawy w Sejmie zgłosiło propozycję aby ustanowić właśnie dzień 8 września Dniem Ratownika Medycznego, która to propozycja uzyskała aprobatę Parlamentu RP.
Pierwsze obchody odbędą się w “Mediatece” – Miejskiej Bibliotece Publicznej zlokalizowanej przy ul. Al. Piłsudskiego 16 w Tychach.
Ramowy program obchodów Pierwszego Ogólnopolskiego Dnia Ratownika Medycznego, 8 września 2023 r., Tychy.
Lokalizacja: Mediateka – Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Al. Piłsudskiego 16, 43-100 Tychy
10:50 Przekazanie przez Marszałka Województwa Śląskiego oraz Dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach ambulansu na rzecz Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych
11:00 Rozpoczęcie uroczystości
11:20 Ceremonia wręczenia sztandaru Polskiemu Towarzystwu Ratowników Medycznych
11:35 Wręczenie odznaczeń oraz podziękowań
11:50 Uczczenie minutą ciszy pamięci Ratowników Medycznych
11:55 Przemówienia okolicznościowe
12:05 Zakończenie części uroczystej
12:10 Wykład okolicznościowy
12:25 Koncert Orkiestry Wojskowej
13:00 Zakończenie uroczystości