W nawiązaniu do audycji z dnia 2 sierpnia br. (Puls Trójki),

https://www.polskieradio.pl/9/301/Artykul/2174363,Zbigniew-Krol-postulaty-ratownikow-medycznych-sa-krok-po-kroku-realizowane

w której wraz ze mną wziął udział Pan Wiceminister Zbigniew J. Król, proszę o zajęcie stanowiska w związku z publiczną wypowiedzią przedstawiciela resortu zdrowia.

Pan Wiceminister poinformował radiosłuchaczy, że dodatek dla wszystkich ratowników medycznych, który obecnie jest zagwarantowany w drodze rozporządzenia Ministra Zdrowia, od stycznia 2019 r. zostanie utrzymany, a środki na jego realizację będą przewidziane w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia.

Proszę o informację, na podstawie jakiego aktu prawnego, ratownicy medyczni zatrudnieni poza systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne (PRM), będą mieli zagwarantowaną wypłatę dodatku (obecnie w wysokości 800,00 zł/miesiąc)? Resort zdrowia na konferencji uzgodnieniowej ws. nowelizacji ustawy o działalności leczniczej– o czym informowałem podczas audycji Pana Wiceministra – prezentował stanowisko, że dodatek będzie zagwarantowany ustawowo tylko dla ratowników medycznych zatrudnionych w systemie PRM. Pan Wiceminister zapewnił publicznie, że to nie prawda i środki takie znajdą się w NFZ.

Stąd proszę o informację, jaka będzie podstawa prawna i jaki będzie mechanizm wypłacania przedmiotowego dodatku? Liczymy na to, ze wypowiedź Pana Wiceministra nie była tylko obietnicą bez pokrycia dla potrzeb audycji?

 

One Thought on “Niespójne informacje z Ministerstwa Zdrowia w sprawie dodatków ?”

  • Niech lepiej powiedzą kiedy i czy w ogóle będzie ustawa o zawodzie ratownika medycznego?
    W niej można wszystkie problematyczne sprawy ulokować (z conajmniej 16 ustaw i kilkudziesięciu rozporządzeń), a system PRM pozostawić działaniu w oparciu o tę ustawę – w kwestii oczywiście wykonywania zawodu.

Comments are closed.