„Nikt nie jest tak silny, żeby nie potrzebować pomocy i nikt nie jest tak słaby, żeby nie móc udzielić pomocy”
Pod takim hasłem odbyły się w dniach 27-28 stycznia 2018 r. w Szczyrku już
IV Ogólnopolskie Paramistrzostwa Pierwszej Pomocy.

 

Nasze Towarzystwo objęło to ważne wydarzenie patronatem honorowym. Uczestnicy tych zawodów – osoby niepełnosprawne, dają świadectwo, że nie ma rzeczy niemożliwych. Obserwując zmagania drużyn, w tym roku złożonych z przedstawicieli warsztatów terapii zajęciowej, można było z wielkim podziwem zauważyć, że ich podejście do przygotowanych przez organizatora zadań odbywało się z dużym profesjonalizmem i zaangażowaniem. Wśród zadań drużyny musiały poradzić sobie m.in. z poszkodowanym przygniecionym przez drzewo, z urazem amputacyjnym palca czy w sytuacji wypadku drogowego z udziałem kilku osób.
Jest wielką rzeczą, udzielać pomocy innym potrzebującym pomimo swoich własnych ułomności. Takie postawy budzą duży szacunek i pokazują, że warto poświęcać czas i szkolić w udzielaniu pierwszej pomocy wszystkich bez względu na wiek, wykształcenie czy jakiekolwiek niedoskonałości.

Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych zapewniło przedstawicieli Polskiego Czerwonego Krzyża – organizatorów mistrzostw, że będzie wspierać wszelkie inicjatywy służące podnoszeniu wiedzy i umiejętności w nauce udzielania pierwszej pomocy.