Resort zdrowia przygotował projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (MZ 638).
Powyższy projekt dotyczy utworzenia nowego świadczenia, jakim będzie „transport medyczny”, który w planach resortu ma być odrębnie kontraktowany i dotyczyć leczenia szpitalnego.
Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych (PTRM) w dniu wczorajszym (9.07.2018 r.), złożyło uwagi do tego projektu.
Bardzo cieszy nas próba rozwiązania tego problemu, który towarzyszy zapewnieniu ciągłości realizacji świadczeń w ramach leczenia szpitalnego od bardzo długiego czasu. Jednak należy zwrócić uwagę, że obecnie w żadnym akcie normatywnym nie został zdefiniowany transport medyczny, jako świadczenie zdrowotne. Z takim postulatem wystąpiliśmy do projektodawcy. Dodatkowo uważamy, że bezwzględnie należy wskazać rodzaj personelu, który ma realizować to świadczenie. Nie zgadzamy się z zapisem, który widnieje w projekcie, że o składzie personelu ma dowolnie decydować osoba zlecająca. Zlecający powinien wybrać z katalogu, który będzie wymieniony w tym rozporządzeniu. PTRM zaproponowało aby transport medyczny realizowały zespoły w składzie z lekarzem lub ratownikiem medycznym. Z pośród tych zespołów mógłby wybierać zlecający transport. Dodatkowo uważamy, że do realizacją takiego świadczenia powinien zajmować się podmiot leczniczy. Co pozwoli na udzielanie takiego świadczenia o odpowiednim standardzie (sanitarnym, nadzoru nad lekami itp.).
W zakresie wyposażenia PTRM postuluje aby odnieść je do wymogów, które obowiązują w ratownictwie medycznym. Niejednokrotnie bowiem, występuje sytuacja, że transport międzyszpitalny jest kontynuacją działań zespołu ratownictwa medycznego. Stąd takie rozwiązanie ma swoje uzasadnienie.
Szukam jakiejkolwiek informacji na temat dodatku dla ratowników w transporcie, niestety nie znalazłam żadnych konkretów. Podlegamy pod pogotowie, więc dyrektor twierdzi że nas dodatki nie dotyczą. Jak to jest? Może mi ktoś konkretnie odpowiedzieć, proszę.
Tu jeszcze należy optować za utworzeniem podobnych zespołów wyjazdowych w POZ/NiŚPL/AOS w składzie i standardzie, jak w transporcie. Istotne jest to by podzielić na zespoły z lekarzem (dla dorosłych, dla dzieci), bez lekarza z RM (w przyszłości ze specjalizacją asystenta lekarza rodzinnego), bez lekarza z pielegniarką/położną itd.
Dodatkowo należy utworzyć jedną w województwie dyspozytornię medyczną dedykowana dla TM (transport medyczny) i POZ/NiŚPL/AOS, gotową na wsparcie PRM – w razie stanu podwyższonej gotowości lub innych zdarzeń o charakterze masowym.