PSL chce wprowadzenia w całym kraju jednolitego modelu trzyosobowych zespołów ratownictwa medycznego. Złożyło w Sejmie projekt w tej sprawie. Jak go uzasadnia?
Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego – Unii Europejskich Demokratów złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
Posłowie wnioskują o ujednolicenie w całym kraju modelu zespołów ratownictwa medycznego, tak aby miały one skład co najmniej trzyosobowy – w tym co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych jak pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny oraz kierowca.
więcej na:
Tutaj link do projektu w sejmie:
http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/Projekty/8-020-1231-2019/$file/8-020-1231-2019.pdf
Nie wiem tylko czy jest to do przejścia by trzecią osobą w zespole był pracownik niemedyczny?
Chodzi o tajemnice zawodową, prawa pacjenta oraz dokumentację medyczną – kwestia nawet wpisania w tablet danych osobowych, a nie wspomnę już przy asystowaniu przy badaniu pacjenta (ekg, badanie fizykalne itd).
Zasadniczo to w obecnym brzmieniu ustawy o PRM w art. 36.3
“W skład zespołów, o których mowa w ust. 1, wchodzi kierowca, w przypadku gdy żaden z członków zespołów ratownictwa medycznego nie spełnia warunków, o których mowa w art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2017 r. poz. 978).”
Ponieważ ustawa o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta jasno określa kto może udzielać świadczeń:
Art.8. Pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością przez podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych w warunkach odpowiadających określonym w odrębnych przepisach wymaganiom fachowym i sanitarnym. Przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych osoby wykonujące zawód medyczny kierują się zasadami etyki zawodowej określonymi przez właściwe samorządy zawodów medycznych.
A kierowca będąc członkiem ZRM nie jest osobą wykonująca zawód medyczny.
Więc przepis ten stoi w sprzeczności z innymi przepisami i tą nowelą umacnia dalej łamanie prawa.