Ratownicy – jaka ścieżka kariery?
Dr n. o zdr. Jarosław Madowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych, dyrektor ds. medycznych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach powiedział, że zawód ratownika medycznego jest już zawodem ugruntowanym na rynku zawodów medycznych i posiada rosnące kompetencje. – Środowisko oczekuje natomiast rozwiązań, które by pomogły w kształceniu i rozwoju zawodowym – zaznaczył.

– Nie mamy dzisiaj ścieżki kariery ratownika medycznego. Z chwilą otrzymania dyplomu i tytułu ratownika medycznego właściwie ścieżka kariery się kończy. Ratownik nie może robić specjalizacji, nie ma możliwości certyfikowania swoich umiejętności. Chcielibyśmy, aby tę kwestię mogła uregulować ustawa nad którą pracuje ministerstwo – mówił Jarosław Madowicz.

Uczestnicząca w dyskusji wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko powiedziała, że praktycznie na ukończeniu jest projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego i o samorządzie zawodowym.

Projekt ma m.in. uregulować kształcenie przed- i podyplomowe. – W kształceniu przedyplomowym mamy dużą różnorodność, nie ma konkretnych określonych standardów kształcenia na poziomie licencjackim. Pozostawiono uczelniom dużą dowolność i to powoduje, że poziom przygotowania ratowników, absolwentów różnych szkół bywa też różny – przyznała wiceminister.

Więcej na:

http://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Karetek-S-bedzie-coraz-mniej-Lekarze-specjalisci-sa-potrzebni-na-SOR,192963,14.html