W ostatnim czasie obserwujemy nagłaśnianie medialne zdarzeń, które wydarzyły się na szpitalnych oddziałach ratunkowych na Śląsku. Wszyscy wiemy, że system opieki zdrowotnej jest niewydolny. Niestety konsekwencje bardzo złego finansowania oraz złego funkcjonowania systemu dotykają pacjentów oraz personel medyczny. Jednak pomimo tych trudności, środowisko medyczne próbuje sprostać trudnym zadaniom, które muszą być realizowane w najbardziej obciążonym miejscu udzielania świadczeń t.j. w szpitalnym od dziale ratunkowym czy  izbie przyjęć.
Na co dzień spotykamy się z problemami obsady dyżurowej, zmęczeniem, agresją ze strony pacjentów i osób im towarzyszących.  Przeładowanie dyżurów w tych jednostkach systemu wynika między innymi z niewydolności ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz złego funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej.
Z tego powodu Śląska Izba Lekarska wspólnie z Śląskim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia rozpoczęły kampanię – SOR(RY) – tu się ratuje życie.

Nasze Towarzystwo poparło tą inicjatywę. W dniu 9 kwietnia 2019 r. w Śląskiej Izbie Lekarskiej w Katowicach odbyła się konferencja prasowa związana z tym zagadnieniem. Udział ze strony naszego Towarzystwa wziął Prezes Zarządu Głównego dr Jarosław Madowicz.

więcej na: https://radio.katowice.pl/zobacz,42465,art.html

 

SOR(RY) TU RATUJE SIĘ ŻYCIE, takim skłaniającym do refleksji hasłem na plakatach rozlepianych w szpitalach i poradniach Śląska Izba Lekarska chce przekonać pacjentów, by przemyśleli czy naprawdę ze swoją dolegliwością muszą przyjść na SOR. – Obciążenie pracą personelu SOR jest krytyczne i może prowadzić do kolejnych tragedii – twierdzą lekarze.

Ostatnie tragiczne w skutkach wydarzenia na izbach przyjęć i szpitalnych oddziałach ratunkowych kilku szpitali w woj. śląskim, gdy pacjenci mieli nie otrzymać w porę właściwej pomocy, co doprowadziło nawet do przypadków śmierci, stały się impulsem dla Śląskiej Izby Lekarskiej do podjęcia działań informacyjnych, mających na celu przeciwdziałanie narastającemu oblężeniu SOR-ów.

Izba chce kolportować plakaty ze zdjęciami lekarzy niosących pomoc pacjentom SOR i napisem SOR(RY) TU RATUJE SIĘ ŻYCIE. Kampania ma wpłynąć na pacjentów, by przed skorzystaniem pomocy z SOR przemyśleli czy naprawdę muszą się tam udać, zamiast do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub opieki nocnej i świątecznej.

Więcej na: http://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Przepraszamy-ratujemy-zycie-Lekarze-SOR-ruszaja-z-kampania-do-pacjentow,193736,14.html