Artykuł TVN Warszawa opisuje kwestię utraty podstawy prawnej do wypłaty ratownikom medycznym dodatku do wynagrodzenia za pracę w nocy i święta. Chodzi o m.in. 65 proc. dodatku doliczanego do każdej godziny dyżuru nocnego i min. 45 proc. za dyżury w niedzielę, święta i pozostałe dni wolne od pracy. Medycy w rozmowie z tvnwarszawa.pl przyznają, że to skutkuje niższymi wypłatami, nawet o 2 tys. zł.

Jak wskazano w artykule w związku z zakończeniem 30 czerwca 2023 r. okresu stanu zagrożenia epidemicznego, przy jednoczesnym braku zapisów ustawowych (brak nowelizacji Art. 99 ustawy
o działalności leczniczej), brak jest podstaw prawnych dla kontynuacji wypłacania członkom zespołów ratownictwa medycznego dodatków.

Pan Waldemar Kraska – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia wskazał, że “mając na względzie utrzymanie prawa do dodatku do wynagrodzenia ratowników medycznych (…) przysługującego w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii (…), także po zakończeniu zagrożenia epidemicznego, do rządowego projektu ustawy o ochronie małoletnich przed dostępem do treści nieodpowiednich w Internecie, dodano przepis przewidujący stosowną zmianę“.

Wiceminister Kraska zapewnił także, że celem wprowadzenia zmian jest “zapewnienie na poziomie ustawowym gwarancji prawnych (…) do nieprzerwanego prawa do dodatków (…) obowiązujących w czasie stanu zagrożenia epidemicznego“.

Problem w tym, że projekt rządowej ustawy, o której informuje wiceminister Kraska, trafił do Sejmu 19 maja. Obecnie, po pierwszym czytaniu 14 czerwca i skierowaniu do prac w komisjach, na 12 września zaplanowane jest jego publiczne wysłuchanie. Tym samym Ministerstwo Zdrowia nie przygotowała na czas zmian w obowiązujących przepisach w taki sposób aby nie powstała luka prawna po wygaszonej z dniem 1 lipca 2023 r. podstawie prawnej w związku z epidemią COVID-19. Stan zagrożenia epidemicznego zniesiono 30 czerwca.

Brak zapisu w ustawie zapewniający wypłatę części dodatków przyznanych jeszcze w czasie pandemii powoduje, że dyrektorzy pogotowia ratunkowego w różnych częściach kraju inaczej interpretują wytyczne z Ministerstwa Zdrowia. – Nie wystarczy oświadczenie ministra, potrzebny jest konkretny zapis prawny, na podstawie którego dysponenci będą zobowiązani do wypłaty takich świadczeń – mówi Ireneusz Szafraniec, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych.

Pełna treść artykułu jest dostępna pod adresem: https://tvn24.pl/tvnwarszawa/najnowsze/warszawa-ratownicy-medyczni-bez-dodatkow-za-prace-w-nocy-i-swieta-7300060