O problemie z brakiem obsad lekarzy w specjalistycznych zespołach ratownictwa medycznego (ZRM) w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz brakiem systemowego rozwiązania w tym obszarze od wielu miesięcy informują Ministerstwo Zdrowia dysponenci ZRM.

W okresie pandemii, podczas którego wielu lekarzy pracujących w specjalistycznych ZRM zostało przekierowanych do walki z pandemią COVID-19. Takie działanie było spowodowane przyjęciem znacznie złagodzonego wymogu dotyczących obecności lekarzy w specjalistycznych ZRM. W tym czasie, ratownik medyczny lub pielęgniarka systemowa mogli zastąpić lekarza w specjalistycznym ZRM.

Przepisy znoszące złagodzone wymagania dla zapewnienia obsad lekarzy w specjalistycznych ZRM wygasły w związku z zakończeniem w dniu 30 czerwca 2023 r. okresu stanu zagrożenia epidemicznego.

Chociaż te środki miały charakter tymczasowy i były związane z walką z pandemią, skutki tej decyzji odczuwa się do teraz, gdy przepisy te przestały obowiązywać, a w specjalistycznych ZRM nadal brakuje lekarzy.

Problem z brakiem lekarzy w specjalistycznych ZRM to jednak zjawisko o charakterze długofalowym. Już od początku funkcjonowania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne obserwuje się trudności w zapewnieniu odpowiedniej obsady lekarskiej. W 2016 roku Ministerstwo Zdrowia przedstawiło propozycję nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która opierałaby działanie systemu tylko na zespołach podstawowych bez lekarza. Pomimo to problem nie został rozwiązany przez Ministerstwo Zdrowia, a braki lekarskie w specjalistycznych ZRM pozostały i są coraz większym problemem.

Krok w dobrym kierunku ze strony Ministerstwa Zdrowia związany z ograniczeniem liczby specjalistycznych ZRM funkcjonujących w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne został wprowadzony w art. 89 ustawy o niektórych zawodach medycznych gdzie wprowadzono zmniejszenie liczby specjalistycznych ZRM i wprowadzono minimalną liczbę tych zespołów – na każde rozpoczęte 10 podstawowych zespołów ratownictwa medycznego, z dniem 1 stycznia 2024 r. ma przypadać nie mniej niż 1 specjalistyczny ZRM.

Niemniej jednak do czasu wprowadzenia zmian zapisanych w ustawie o niektórych zawodach medycznych, NFZ rozpoczął nakładanie kar za brak lekarza w specjalistycznym ZRM.

O problemie naliczania kar przez NFZ dyskutowano w dniu 18 września 2023 r. podczas obrad Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej przy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Zgodnie z informacją przekazaną przez jednego z Członków ww. Zespołu, ze strony przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia Pana Macieja Miłkowskiego – Podsekretarza Stanu, padło zapewnienie, że na okres do 31 grudnia 2023 r., do czasu wejścia w życie zapisów ustawy o niektórych zawodach medycznych zmniejszających liczbę specjalistycznych ZRM, zostanie w trybie pilnym znowelizowane rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Jak wskazał Pan Minister projekt rozporządzenia zmieniającego trafi do Członków Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego jeszcze w poniedziałek lub we wtorek. Natomiast projekt do konsultacji publicznych ma zostać przekazany do końca bieżącego tygodnia z bardzo krótkim terminem na zgłaszanie uwag.

Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia obecni na posiedzeniu ww. Zespołu nie wskazali, czy zaproponowane zapisy w rozporządzeniu zmieniającym rozporządzenie  Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej będą działały wstecz od 1 lipca 2023. Pozostaje nam czekać na upublicznienie projektu rozporządzenia zmieniającego.

Więcej informacji na temat Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej działającego przy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego można odnaleźć pod adresem: https://www.gov.pl/web/kwrist-mswia/zespol-ds-ochrony-zdrowia-i-polityki-spolecznej18